Sırbistan için ziyarette bulunacak kişilerin yasal olarak 24 saat içersinde yetkili makamlara bildiri yapmaları gerekmektedir.  Ayrıca yabancılar geliş zamanlarını da net olarak bildiri yapmak zorundadırlar. Kişiler barınma yerlerini daha önceden bildirirler ve gittikten sonra 24 saat içerisinde yerlerinde bir değişiklik yapacaklar ise adres değişikliklerini gününden önce belirtmeleri gerekmektedir. Geçici ikametgâha uygun olarak yer bildirimini güncellemeliler.

Sırbistan oturum izni bulunmayan kişiler almış oldukları geçici ikamet belgeleri ile 90 gün kadar oturabilirler ve eğer isterlerse gerekli işlemleri yaparak bu süreyi bir yıla kadar uzatabilirler. Bu dönem içerisinde uzatma başvurusunu da gerçekleştirerek belgelerini teslime edebilirler. Kendinize yetebilecek yeterli maddi imkanlarınız bulunuyor ise bu sürenin uzatılması daha kesin olacaktır. Geçici ikamet sürenizin bitiminden 30 gün önce uzatma işlemi için başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Ayrıca seyahat belgesi almış olan kişilerin de seyahat belgelerinin geçerlilik süreleri almış oldukları izin belgesinin bitiminden en az 6 ay uzun olmalıdır.

Kalıcı ikamet isteyen kişiler bazı koşulları karşılayabiliyorsa bu hakka sahip olabilirler. Almış olduğunuz geçici ikamet iznine bağlı olarak kesintisiz olarak Sırbistan’da en az 5 yıl süre ile kalmış olmanız gerekmektedir. Evlilik sebebi ile Sırbistan vatandaşlığı almak istiyorsanız evleneceğiniz kişinin de bir Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Eğer vatandaşlığı bulunmuyor ise en az 3 yıl süre ile kişiler burada yaşamış olmalıdır. Burada yaşayan ve reşit olmayan kişilerin de aile bireylerinden birisinin Sırbistan vatandaşı koşulu olması aranmaktadır. Eğer vatandaşlığı bulunmuyor ise daimi olarak ikamet eden bir yabancı da olabilir. Kişilerin atalarından birisi de Sırbistan vatandaşı olabilir ve bunun sayesinde de geçici ikamet belgesi edinerek vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

Sırbistan’da ikamet etmek isteyen kişilerin almış oldukları bize D vizesidir. Bu kişilerin ülkeye girdikleri 24 saat içerisinde bir polis karakoluna giderek kayıtlarını yaptırma zorunlulukları bulunmaktadır. İkamet tezkeresi alan kişiler ile İçişleri Sekreterliğine ikametlerini kaydettikleri yeri teslim etmelidirler. 3 hafta kadar bir süre sonra başvurularınız tamamlanır ve 1 yıla kadar değişen sürelerde kalabilmeniz için size geçici oturma izni verilir. Geçici oturma izniniz süre ereceği zaman yapacağınız başvuru ile bir yıl daha uzatabilirsiniz. Yapacağınız adres değişikliklerini bildirmeyi unutmamanız önemlidir.

Sırbistan’da biyometrik pasaport edinmek isteyen kişiler İçişleri ile sorumlu makamları ziyaret ederek başvurularını yapabilir. Başvurunuzu yaparken bizzat olarak gidip işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Sırbistan vatandaşlığı alan kişiler için bu ailelerini de kapsayan bir haktır. Dünyanın 115 ülkesine vizesiz olarak seyahat hakkına sahip olursunuz. bu ülkeler arasında AB Schengen devletleri,İsviçre, Rusya Federasyonu ve Hong Kong da bulunmaktadır. Gezilecek yerler ile ilgili kendinize güzel bir plan çıkararak sirbistan.gezilecek.org/yerler-96/ Sırbistan’ın güzelliklerine bilgi sahibi olabilirsiniz. Buranın başkenti Belgrad’tır ve aynı zamanda gözde yaşam merkezidir.