Değerli Dostlar,

Sizleri bu kez çok farklı bir coğrafyayı keşfe davet ediyoruz.

Orta Asya ve özellikle Özbekistan bölgesi yüzyıllardır sahip olduğu kültürel zenginlik sayesinde gezginlerin en önemli durağı olmuştur. Biz bu gezimizde kültür ve sanatın dışında bize hem çok yakın hem çok uzak bir coğrafyayı ve medeniyeti göreceğiz.

Gezmek, sadece çeşitli yerleri görmek değildir, aynı zamanda hissetmektir ve oranın sanatıyla, kültürüyle, doğasıyla, toplumuyla bütünleşmektir. Turizm konusunda çok zengin bir bölge olan ve turistik değer taşıyan her alanını gezmek için uzun bir zaman ayırmanızın gerektiği Özbekistan’a yapacağımız bu seyahatin bazı özellikleri bulunmaktadır.
Bu gezi programımız bölgede gezilmesi gereken tüm önemli yerleri kapsamaktadır ve bir bütün olarak Türkiye’de ilk defa yapılmakta olan bir programdır. Turumuz diğer Özbekistan Turlarına göre oldukça farklı ve özeldir. Özbekistan Turu sonrası bölgeyi daha önce görmüş olan bir çok kişinin bu kadar süre içerisinde göremediği bir çok noktayı görmüş olacaksınız ve de haklı olarak tatlı bir yorgunluğunuz olacak.

Size bölgede her yeri göstermeyi amaçlıyoruz. Bu gezideki amacımız size gezip, görmenin yanı sıra bölgede var olan farklı kültürleri doyasıya yaşatmaktır. Biz bölgede gezilip, görülmese olmaz denen yerleri programımıza aldık. Bölgeyi gezdikten sonra bize hak vereceğinizi biliyoruz. Turumuza kayıt olmadan önce tur programının ilavesinde yer alan açıklamayı çok dikkatli olarak okumanızı ve ona göre turumuza kayıt olmanızı önemle rica ederim. Turumuzda Özbekistan’ı en iyi bilenler arasında sayılan Ali Adnan Akgündüz bizlerle birlikte olacak. Ali Adnan Akgündüz’le Özbekistan’ı gezdikten sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınıza eminim. Sizlerden ricam aşağıda yer alan programımızı ve detaylarını diğer Özbekistan programlarıyla ayrıntılı olarak karşılaştırmanız ve ona göre karar vermenizdir.
Seyahat Acentamız bizleri üzmeyecek şekilde bir ödeme planı yaptı. 7 taksitte ödeyeceğiz tur ücretimizi. Hem de bizleri üzmeyecek rakamlarla… En çok 20 dostumuzun katılabileceği programımıza kayıtların başladığını bilmenizi isterim. Tek sözcük ile hayatınızda en keyif alacağınız seyahati yapmaya davet ediyorum sizleri.
Özbekistan’la ilgili en önemli detayları yakalayacağınız bu benzersiz programa katılmak için tek yapmanız gereken acele etmenizi Elhan Deniz Melike Abdullahoğlu​ veya Birol Tüfekçi​’yle 0 216 693 26 93- 0 535 810 82 28 ve 0 532 612 32 37 numaralı telefonlardan irtibat kurmanızı önemle rica ederim.
Her zaman olduğu gibi Fotogezgin Ali Adnan Akgündüz, Mutlu İnsanlar Topluluğu Abidin Lutfi Demir’le Dünyayı Geziyoruz Gezi Grubu ve Prokon Turizm gösterdiğiniz ilgi ve güvene teşekkür eder, kayıt için acele etmenizi tavsiye ederiz.

 


FOTOGEZGİN İLE ÖZBEKİSTAN TURU
Taşkent – Kokand – Margilan – Taşkent – Urgenç – Ayaz-Qala – Hiva – Buhara – Şehrisabz – Semerkant – Taşkent
10 Gün – 9 Gece

 1. GÜN: 03.05.2019 CUMA ​​İSTANBUL – TAŞKENT
  İstanbul Atatürk Havaalanı’nda saat 21:00’de buluşma ve saat 23:55’te TK – 368 sefer sayılı uçuş ile Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e uçakla hareket. Geceleme uçakta.
 2. GÜN: 04.05.2019 CUMARTESI ​TAŞKENT
  Saat 06:20’de Taşkent’e varış. Taşkent Havaalanında karşılama. Otele transfer. Otelde kahvaltı ve odalara yerleşme. Odalarda dinlendikten sonra, otel lobisinde buluşma ve kısa bir bilgilendirme toplantısının ardından öğle yemeği için mahalli lokantaya transfer. Yemek sonrası şehri keşfe çıkıyoruz. Taşkent’te bulunan Barak Han medresesi, Tillya Şeyh Camii, Kaffal Şaşi türbesi, Buhari İslam Enstitüsü, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim’in orijinal mushafı’nın ziyaret edilmesi. Çorsu Pazarında alış-veriş sonrası, akşam yemeği ve geceleme Taşkent’te.

 1. GÜN: 05.05.2019 PAZAR ​​TAŞKENT – KOKAND – MARGILAN​
  Otelde sabah kahvaltısı ardından Tren istasyonuna transfer. Saat 08:05’te trenle Kokand’a hareket. Kokand’a varış saat 12:30’da ve gezi programı: Hudoyar-Han Sarayı, Cami Mescidi, Norbut-Biy Medresesi. Öğle yemeği sonrası Margilan’a hareket. Margilan’da Said Ahmad Hoca Medresesi, Yodgorlik ipek fabrikası ziyaretleri. Margilan’dan sonra Fergana şehri üzerinden tekrar Kokand’a dönüyoruz. Kokand’a varış ardından akşam yemeği ve geceleme Kokand’da.4. GÜN: 06.05.2019 PAZARTESI​ ​KOKAND – TAŞKENT​​
  Otelde erken kahvaltı sonrası saat 08:00’de Kokand Tren Garı’ndan Taşkent’e hareket. Taşkent’e varışla birlikte öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemekten sonra Taşkent gezisi devami: Taşkent metrosu ile şehir merkezine Emir Temur meydanı, heykeli ve müzesi, Bağımsızlık meydanı, Alişir Nevai teatrosu (dişarinden) gezileri. Akşam yemeği ve geceleme Taşkent’te.

 1. GÜN: 07.05.2019 SALI​ ​​TAŞKENT – URGENÇ – AYAZ-QALA – HIVA
  Otelde erken kahvaltı. Taşkent Havaalanı iç hatlar terminaline Urgenç’a uçuş için transfer. Urgenç’a uçuş saat 07:15’te. Urgenç’a varış, karşılama ve aracımızla Karakalpakistan’da Ayaz-Qala’ya hareket. Ayaz-Qala ziyaretleri sonrası Yurt Kamp’ta öğle yemeği. Hiva’ya transfer. Hiva’ya varışımızın ardından geziye Hive’de devam ediyoruz: Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuza hemen başlıyoruz. İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii, Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, Pehlivan Mahmud Mozolesi ve İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam yemeği ve geceleme Hiva’da.

 1. GÜN: 08.05.2019 ÇARŞAMBA ​​HIVA – BUHARA​ ​​
  Kahvaltının ardından Buhara’ya hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi Kızılkum Çölü’ndeki yerel bir restorant’ta yiyeceğiz. Kızılkum Çölü’nün ortasından 6-7 saat sürecek yolculuğumuzun sonunda Buhara’ya varışımızı müteakip otele yerleşme. Buhara Emirlerinin yazlık sarayı Sitarai-Mahi-Hasa ziyaret edilmesi ardından Nadir Divan Bey Medresesi’nde düzenlenen geleneksel ile modern kıyafetler eşliğinde yapılacak moda gösterisini ve halk danslarını izliyerek akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme Buhara’da.

 1. GÜN: 09.05.2018 PERŞAMBE ​​BUHARA​ ​​
  Otelde alınacak kahvaltının ardından Buhara’yı dünyada eşsiz manevi şehir kılan Çar-Minar minaresi, İsmail Samani türbesi, Magaki Attari türbesi, Eyyüb Peygamber çeşmesi ve türbesi, Uluğ Bey medresesi, Bolo Havuz camii, Ark kalesi, Lebi Havuz camii, Poyi Kalon kompleksi: Kalan minaresi, Mir Arap medresesi, Kalan türbesi gezileri. Bahauddin Şah-i Nakşibendi ve valideleri’nin türbeleri’ni ziyaret etmek. Öğle yemeği tur esnasinda. Akşam yemeği ve geceleme Buhara’da.

 1. GÜN: 10.05.2019 CUMA​​​BUHARA – ŞEHRİSABZ – SEMERKANT​
  Otelde sabah kahvaltısı. Timur’un doğum yeri olan Şehrisabz’a (Yeşil Şehir) gidiyoruz. Öğlen üzeri varış ve öğle yemeği molasının ardından Şehrisabz gezimize başlıyoruz. Bugün yapacağımız gezimizde: Timur döneminden kalma Ak-Saray’ı, Timur’un torunu Cihangir Şah’ın türbesini, hocası Şeyh Şemsettin Gülal türbesini, 15. yy. dönemine ait Gumbez-i Seyidan ve Gök-Gumbez (Kümbet) Camii’ni göreceğiz. Daha sonra Semerkant’a doğru yolumuza devam edeceğiz. Akşamüstü Semerkant’a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Semerkant’ta.

 1. GÜN: 11.05.2019 CUMARTESI​​ SEMERKANT​
  Otelde sabah kahvaltısı. Tüm gün şehir turumuzda günümüzde hala dünyadaki bilime ışık veren buluşların yapıldığı Semerkant şehrinde bulunan Registan meydanı: Uluğ Bey medresesi, Şirdar medresesi, Tilla Kari medresesi; Bibi Hanım Camii, Şahi Zinda türbesi, Gur-I Emir türbesi, Hazret Daniyar türbesi gibi mekanların ziyaret edilmesi. Akşam yemeği ve geceleme Semerkant’ta.

 1. GÜN: 12.05.2019 PAZAR ​​SEMERKANT – TAŞKENT ​​
  Otelde sabah kahvaltısının ardından Semerkant şehir turu devami: Imam-i Buhari türbesi ve kulliyesi ziyareti, Uluğ Bey rasathanesi, Semerkant Kağıdı’nın dut ağacından yapılışını göreceğiz. Siyob Pazarında alişveriş. Öğle yemeği sonrası Taşkent’e hareket. Taşkent’e varış. Taşkent’te mahalli lokantada folklor gösterili akşam yemeği.

 1. GÜN: 13.05.2019 PAZARTESI ​TAŞKENT – İSTANBUL ​​​
  Taşkent Havaalanına transfer. TK – 371 sefer sayılı uçuş ile saat 02:40’ta İstanbul’a hareket. Sabah saat 05:45’te İstanbul’a varış.Taşkent: “Grand Mir” Hotel veya benzeri (3 gece)
  Kokand: “Silk Road” Hotel veya benzeri ( 1 gece)
  Hiva: “Bek Khiva” Hotel veya benzeri (1 gece)
  Buhara: “Omar Khayam” Hotel veya benzeri (2 gece)
  Semerkant: “Orient Star” Hotel veya benzeri(2 gece)
  3580 USD
  Tek Kişi farkı 385 USD
  Ödeme Planı
  Kayıt Anında 380 USD
  17 Aralık 2018 tarihine kadar 500 USD
  17 Ocak 2019 tarihine kadar 500 USD
  17 Şubat 2019 tarihine kadar 500 USD
  17 Mart 2019 tarihine kadar 500 USD
  17 Nisan 2019 tarihine kadar 500 USD
  30 Nisan 2019 tarihine kadar kalan tutar

 

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR
İstanbul – Taşkent – İstanbul gidiş-dönüş uçak bileti;
Otel konaklamaları ( 9 gece )​
9 kahvaltı, 9 öğle yemeği, 9 akşam yemeği;
Müze ve ören yerleri giriş ücretleri;
Klimalı otobüsler ile seyahatler;
Türkçe bilen profesyonel rehber;
Taşkent – Urgenç iç hat uçak bileti;
Taşkent – Kokand tren bileti;
Havaalanlarında karşılama ve uğurlamalar;
Zorunlu seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
Şahsi harcamalar,
Bahşişler(Rehber, Yerel Rehber ve Şoför ile yardımcı personel için ödenecek olup 80 $ dır ve ödenmesi zorunludur)
Müze ve Ören yerlerindeki fotoğraf – video çekimi için istenen ücretler;

ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Sevgili dostumuz aşağıda yer alan açıklamaları dikkatle okumanızı ve turumuza bu açıklamaları okuduktan ve kabul ettikten sonra kayıt olmanızı önemle rica ederiz. Tura ilk ödemeyi yapmanız aşağıda yazılı şartları kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. O nedenle dikkatle okumanızı yeniden öneririm.
Tur şirketi ile yapılan anlaşma gereğince turumuz 15 kişiliktir. Bu sayının altında kalınması halinde tur şirketinin turu iptal etme hakkı bulunmaktadır. Tura kayıt olduğu halde geçerli bir mazereti(kendisinin veya 1. Derece yakınının belgelenebilir ve bu seyahate katılımına engel bir sağlık sorunu veya ölüm durumu) olmaksızın tur kaydını iptal etmek isteyenlerin ödemeleri iade edilmemektedir.
Sizden çok önceden bu geziye karar vermenizi istiyoruz. Hayatımızın her zaman planladığımız gibi gitmediğini de biliyoruz. Sağlık sorunuyla ilgili olarak geziye katılamama durumunda ödemenizin olabilecek en fazla kısmı size iade edilecektir. Ancak bu iptalin acentayı da zarara sokmaması gerekir. Adınıza acenta tarafından uçak biletleri alınmakta otellere ve değişik ulaşım firmalarına(otobüs-tren v.b) depozit ödenmektedir. Acentanın alamayacağı kısım hariç diğer kısmı size iade edeceğine emin olmanızı istiyorum. Daha önceki gezilerimize katılanlar ne demek istediğimizi ve kimsenin mağduriyetine neden olmadığımızı bilirler.
Sizlerden yukarıda yer alan tur programını ve sonundaki açıklamaları dikkatle okumanızı ve turumuza bu açıklamaları okuduktan ve kabul ettikten sonra kayıt olmanızı önemle rica ederiz. Tura ilk ödemeyi yapmanız aşağıda yazılı şartları kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

 • Turlarımızın tamamı karşılıklı iyi niyet ve güven esasına dayalı olarak yürütülmekle birlikte aşağıdaki hususları dikkatle okumanızı dileriz. Tura kayıt olurken tur bedelinin ne şekilde ödeneceği sizlere bildirilmiştir. Ödeme tarihlerine dikkat etmenizi ve son ödeme gününe kadar ödeme yapmanızı önemle rica ederiz. Tur bedelinin tura 21 gün kalaya kadar ödenmesi gerekmektedir. Tura 21 gün kalaya kadar ödeme tamamlanmaz ise rezervasyonunuz ihbarsız olarak iptal edilecektir. Bu durumda % 35 cayma tazminatı size fatura edilecektir. Tura kayıt olurken tur şirketi size Seyahat Sağlık Sigortası yapacaktır. Lütfen sigorta poliçenizi okuyup sigorta kapsamında nelerin olduğunu dikkatli olarak okuyunuz. Bu sigorta sizin seyahat başlamadan ve başladıktan sonra seyahati zorunlu da olsa iptaliniz ile ilgili bir teminatı kapsamamaktadır.
  • Prokon Turizm programın içeriğini bozmadan şehirlerin program içerisindeki sırasını değiştirebilir.
  • Tur programımızda belirtilen panoramik şehir turları veya çevre turları herhangi bir müze / kale / saray v.b. girişi veya ören yeri girişi içermez.
  • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.
  • Otellere check-in saati öğlen 12.00 ile 14.00 arasıdır.
  • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır.
  • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet. Vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
  • İç veya dış hat uçuşlarda, uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak acentemizin inisiyatifinde değildir.
  • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problem de Prokon Turizm kesinlikle sorumlu değildir.
  • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.