İtalya turları arasında hiç şüphesiz Roma turu, Venedik turu, Floransa ya da Milano turu, bu bölgeyi gezen hemen herkesin katıldığı programlardır. Ancak bu turlara katılan çoğu kişinin görmediği ve belki de hiç duymadığı birçok İtalya köyü bulunuyor. Peki hangimiz bu köyleri biliyor, hangimiz kaçına gitti? Şimdi size İtalya’nın en popüler ve görülmeye en değer 9 köyünü kısa kısa tanıtacağım.

 

Alberobello

İtalya’nın Bari’ye bağlı sevimli köyü, Güney İtalya turlarının da vazgeçilmezi. Taştan yapılma kulübe şeklindeki Trulli evleriyle ünlü olan bu köy mimari stiliyle size çok farklı duygular yaşatacak. 1996 yılından beri Unesco korumasında olan Alberobello Köyü‘nde bir gece mutlaka konaklayın.

 

Nemi

Klasik İtalya turu yapmak isteyenlerin rotaları arasında olan Nemi, İtalya’nın bir dağ köyüdür. Nemi Gölü’ne bakan manzarası, daracık sokakları ve çileğiyle ünlü olan bu yerde harika turtaların ve reçellerin tadına bakmanızda fayda var. Özellikle Medusa çeşmesinden içeceğiniz sodalı su damağınızda iz bırakacak.

 

Monterosso

İtalya turu blog sitelerinde de görebileceğiniz gibi diğer İtalyan köyleri arasında en büyüğü Monterosso’dur. Bu köyün en önemli özellikleri arasında dilediğiniz espresso çeşidini, sabun ve limon çeşitlerini bulabiliyor olmanız. Denize girmek isteyenler bu köyün plajını tercih edebilir.

 

Vernazza

Daracık sokaklarıyla Venedik’e çok benzeteceğiniz bir köydür Vernazza. Dondurmanın en iddialısını da burada yiyebilirsiniz. Minik ve sevimli köy meydanında esnafla konuşabilir, İtalyan halkının sıcakkanlılığı karşısında bölgeye hayranlık duyabilirsiniz. Burası aynı zamanda milli park alanı içerisindedir.

 

Riomaggiore

Mavi ve yeşil panjurlu, rengarenk boyalarla süslenmiş evleriyle İtalya’nın kıyı köyleri arasında en beğenilenlerinden biri de Riomaggiore köyüdür. Sonsuz mavilikleri kucaklayacağınız bu köyde taze deniz ürünlerinin tadına bakabilir ve “Via Dell Amore” aşk geçitlerinden sevdiğinizle birlikte geçerek aşkınızı ölümsüz kılabilirsiniz.

 

Corniglia

İtalya’nın en popüler köylerinin olduğu Cinque Terre 5’lisinin içinde yer alan Corniglia köyü ve çevresini gezerek İtalya hakkında bilgi alabileceğiniz, kendinize en özel zamanlar yaratabileceğiniz özellikleriyle, kimi zaman büyüleyici kimi zamansa ürkütücü olan falezleriyle ünlü.

 

Manarola

İtalya turu tavsiye edilen en güzel rotalar arasında yer alıyorsa bunun nedenlerinden biri de köylerinin sadeliği, sanatla dolu oluşu ve dünyanın dışındaymış gibi bir atmosfer sunması oluyor. Minik balıkçı tekneleriyle ve karşıdan karşıya bağırarak konuşan köy halkıyla aklınıza kazınacak olan Manarola da tavsiyelerimizin en haklı nedenleri arasında.

 

Riva del Garda

İtalya’nın en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük gölüne ev sahipliği yapan Riva del Garda köyünde huzurun ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız. Özellikle kaliteli ve mutlulukla dolu bir emeklilik hayatı düşleyenlerin tercihi olacak bu köy, Garda Gölü’nün tüm güzelliklerini taşıyor.

 

Val d’Orcia

İtalya gezisini ölümsüz kılacak manzaralara hakim olan Val d’Orcia’nın güzelliklerini kelimelerle anlatmak mümkün değil. Dar ve ince yollarında yürürken yeşilin her tonunu görebileceğiniz ovaları, taş evleri ve devasa ağaçlarıyla Val d’Orcia köyü görmeden dönmemeniz gereken noktalardan.

 

Yurtdışı tur seçenekleri arasında ya da tur firmaları arasında adı çok duyulmamış, henüz çok insanın keşfettiği bu yerleri görmenizde fayda var.