Geziye çıkmadan önce yapılması gereken araştırmalar

Fotoğraflamaya gideceğiniz yer, nasıl bir yerdir? Bu yerin görünüşü, kokusu, tadı nasıldır? Bu yeri en iyi şekilde nasıl görüntüleyebilir, en hoş kokuyu içinize çekebilir ve nefis tadı nasıl elde edebilirsiniz ?
Bu soruların cevabına, fotoğraflanacak yere gitmeden önce o yer ile ilgili kapsamlı bir araştırma ile ulaşabilir ve daha verimli sonuçlar elde edebiliriz.

Fotoğraflanacak yere gitmeden önce nasıl ve neyle gidileceğinin çok iyi araştırılmasında yararlar vardır.

O yerin coğrafyası, iklim şartları, sosyal yapısı, gelenek-görenekleri, özel günleri, alış-veriş yerleri, tarihi yerlerini ve diğer ince ayrıntıları tespit etmeliyiz. Araştırmalardan elde edilen sonuçlar, not alınarak bir sıralamaya sokulmalıdır. Zira bu bilgiler planlama sürecinde size kolaylıklar sunarak zaman kazandıracaktır.

Fotoğraflanacak yer ile ilgili bilgi toplanabilecek bir çok kaynak mevcuttur. Kütüphaneler, internet siteleri, rehber gezi kitapları, planlar, haritalar, broşürler, dergiler, turizm ofisleri gibi. Gidilecek yer yabancı bir ülke ise; bu ülkenin büyükelçiliği veya turizm bürosundan istenilen bilgilere ve belgelere ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak diğer en iyi kaynak, gideceğiniz yeri daha önceden ziyaret etmiş olan tanıdık, dost, akraba ve arkadaşlardan bilgi ve fotoğraflarından da yararlanabilirsiniz.