Bu yazımızı okurken, özel müziğini de dinlemenizi tavsiye ederiz… 

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Timur ÖZKAN

Timur ÖZKAN

Tennessee Eyaleti’nin başkenti ve Memphis’ten sonraki ikinci büyük kenti Nashville, Amerikan Folk Müziği’nin başkenti kabul ediliyor. Nashville’i gezerken Elvis Presley ve Johnny Cash siluetleri ve barlardan taşan canlı müzik sesleri eşlik ediyor. Gerçi Kral Elvis daha çok Rock’n Roll’cu ve kendisi Mempis’te yaşamış ve ölmüş. Arkansas doğumlu Johnny ise burada yaşamış ve ölmüş ama en azından ikisi de Tennesseeli… Öte yandan tarihi kent merkezi “The District” bölgesinin mimari özellikleri bozulmamış sokakları bu atmosferi tamamlıyor ve Nashville’de kendimizi gerçekten de Amerikan “Country” müziğinin kalbinde hissediyoruz.

Cumberland Nehri’nin kenarında kurulan ve önceleri adı Nashborough olan kent bir nehir limanı olmakla birlikte özellikle müzikle daha doğrusu müzik endüstrisiyle büyüyerek bugünlere gelmiş. New York’tan sonra ABD’nin en çok kayıt stüdyosunun bulunduğu kentte 20 bin kişinin bu sektörde çalıştığı ifade ediliyor. Kentin nüfusunun 600 bin olduğu dikkate alınırsa Nashville’deki müzik endüstrisinin büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

Nashville’i böylece az da olsa tanıdıktan sonra kenti gezmeye başlayabiliriz. Kent merkezi yürüyerek gezilebilecek büyüklükte, ayrıca yürürken sık sık duyduğumuz canlı müzik sesleri, bu yürüyüşü oldukça keyifli bir hale getiriyor. Tarihi bölgede ilk durağımız nehir kenarındaki Riverfront Park oluyor. Burada 1930’lardaki kale sınırının tıpkı yapımını gördükten sonra 2. Cadde’ye (Tarihi Market Street) geçiyoruz ve buradan itibaren Nashville’in geleneksel binaları ile bunların altındaki tipik bar ve restoranları görmeye başlıyoruz. Elimizdeki harita, bizi buradan Church Caddesi’ne ve buraya açılan Matbaacılar Sokağı’na götürüyor. Tarihi bölgedeki gezimiz daha sonra Kilise Caddesi’ne adını veren ve İç Savaş’ta hastane olarak kullanılan Presbyterian Kilisesi’nin önünden devamla 5. Cadde’deki tarihi Arkad’da devam ediyor. 1903’de yapılan çarşı, 1960’larda İnsan Hakları Hareketinin merkezi olmuş.

Buradan tekrar nehir kenarına daha doğrusu nehir manzarasına sahip Mahkeme Meydanı’na yöneliyoruz. Daha sonra 20. yüzyıl başlarından beri iş merkezi olan Charlotte Caddesi boyunca (Afro Amerikan ağırlıklı olduğu için Siyah Ticaret Bölgesi olarak adlandırılıyor) yürüyerek önce Tennessee Devlet Müzesi’ne ve oradan da kente haklim bir tepede bulunan State Capitol’e geliyoruz. Dönüş yolunda 1943’den bu yana her hafta Grand Ole Opry adlı müzik programlarının gerçekleştirildiği Ryman Oditoryumu’nun önünden geçerek ulaştığımız barlar ve alışveriş caddesi Brodway’deyiz. Nashville’deki tek akşamımızı, hiç tereddütsüz buradaki barların birinde Amerikan folk müziğini dinlemeye ayırıyoruz ve bundan da hiç pişman olmuyoruz…

Nashville’de zamanımız kalmadığı için görmediğimiz yerler de oldu. Örneğin Centennial Park’ta Yunanistan’dakinin bir benzeri olarak yapılan Partheon bunlardan biri, ayrıca kent yakınlarındaki Müzik Vadisi ve Kovboy Merkezi de Nashville’ye bir daha yolumuz düşerse görmek için not ettiğimiz yerler oldular.

Jack Daniel’s Damıtım Evi, Lynchburg

Viski tiryakilerinin iyi tanıdığı markalardan Jack Daniel’s, Tennessee’de, Nashville yakınlarında üretiliyor. Odun kömüründe damıtıldığı için diğer tüm viski çeşitlerinden farklı bir tada sahip olan Jack Daniel’s tesisleri ücretsiz rehberli turlarla gezilebiliyor.

Anayollardan oldukça içerde, sapa sayılabilecek bir bölgede yer alan tesislerin, arazideki doğal su kaynağından yararlanmak için burada kurulduğunu öğreniyoruz. Bir fabrikadan çok lüks bir otelin bahçesine benzeyen tarihi fabrika (1866’da lisan almış) alanındaki gezimiz, mısır, arpa ve çavdar numuneleriyle başlayıp üretimin fıçılandırma ve şişelendirme dahil tüm aşamalarını gördükten sonra (beklentimizin aksine sadece ve sadece) kahve ve limonata ikramıyla sona eriyor. Belki de bir saat viski teneffüs ettikten sonra böylesi daha doğru…

Tennessee Eyaleti’nin güney doğusundaki tarihi Lynchburg kasabasında bulunan Jack Daniel’s Damıtım Evi’ne, Nashville – Birmingham AL yolundan (65 numaralı otoyol) ayrıldıktan sonra önce 64 numaralı yolu takip ederek 20 mil batıdaki Fayetteville kentine ve buradan da 50 numaralı yol üzerinden kuzeye doğru 15 mil gidilerek ulaşılabiliyor.

Lynchburg da mutlaka gezilmesi gereken tarihi bir kasaba. Hapishanesinden kilisesine, dükkânlarından lokantalarına kadar her şeyiyle Amerikan filmlerinin çekildiği stüdyolara benzeyen Lynchburg’un, bir tek ahşap binalarının önünde kovboyların bağladığı atlar eksik…