Oğuz Savaş UYSAL

Oğuz Savaş UYSAL

Bırakın içinizdeki cam parçaları saçılsın. Siz kalıplarınızdan arının kendi kendinizle baş başa kalın. Nasıl olsa etrafa saçılan cam parçalarına Assos Sanat Evi nde Sevgili Pelin yeni bir hayat veriyor.

Pelin İnal cam sanatçısı. Etrafa saçtığımız camlara hünerli elleriyle yeni bir hayat veriyor. Cam onun ellerinde bazen küpe, bazen kaftan, bazen bir tezgâh, bazense bir kapı oluyor. Baktığınızda fark etmiyorsunuz; fakat elinize alınca elinizdeki eserin etrafa saçılmış cam parçalarından yapılmış olduğunu görmek sizi şaşkınlığa uğratıyor.

Assos Sanat Evi

Assos Sanat Evi

Bir küçük kelebek Pelin, cama hayatı yansıtıyor. İçimizde kıramadıklarımızı hayata karşı anlatamadıklarımızı… Cam bazen İstanbul oluyor, bazense Assos, bazen ümit, bazense hüzün. Sonuçta cam hayatın kendisi oluyor. Oysa biz her baktığımızda bir başka görüyoruz duvardaki cam çerçeveyi. Sanatı sanat; sanatçıyı da sanatçı yapan bu değil mi aslında.

Pelin klasik sanatçı profilinden çok uzakta. Daha mütevazı daha alçakgönüllü. Sanat ulaşılmazdır felsefesi yerine sanatın ulaşılabilirliğine, paylaştıkça büyüdüğüne inanan ender sanatçılardan bir tanesi. Görünen o ki bizim içimizde kıramadığımız camları o çoktan kırmış…

Assos Sanat Evi

Assos Sanat Evi

Eşiyle birlikte küçük ve sevimli bir atölyede yansıtıyorlar hayatı cama. Atölyenin içinden cam geçiyor. Gidin… Hayatta bir kez bile olsa sizin de içinizden cam geçsin. Eşi de cam sanatçısı cam şişeleri topluyor onlara yüksek ısıyla yeni bir hayat veriyor. Dün akşam içtiğiniz rakı şişesi bir gün sonra karşınıza meze tabağı, bira şişeleri sehpanın üzerinde duran güzel bir aksesuara, soda şişeleri vazoya dönüşüyor. Ben en çok şarap şişesini sevdim. Futbol oynamayı bilmesem, dünya kupasını asla kazanamayacak olsam bile olsun… Eşi bana şarap şişesinden bir dünya kupası yapmıştı. Hala saklıyorum. Yaşlanınca torunlarıma kupayı nasıl kazandığımı anlatırım. Tıpkı onun bana yirmi altıncı göbekten Aristo’nun torunu olduğunu anlattığı gibi. Şaka ama gerçek gibi!

Assos Sanat Evi

Assos Sanat Evi

Yolunuz düşerse tavsiye ederim Pelin İnal Sanat Evi İstanbul’da Bağdat Caddesi Tepegöz Sokaktaki Birlik Sitesinde, Assos’ta ise Aristo heykelinin hemen karşısında.

Yolunuz düşerse Gidin… Sizinde İçinizden Cam geçsin